Ahırkapı'da Hıdrellez

"AHIRKAPI HIDRELLEZ ŞENLİĞİ" NASIL BAŞLAMIŞTI?

Yıl 1997; Armada, Kudsi Erguner ve arkadaşlarının verdiği muhteşem bir konser ile hizmete giren "Armada Bahçe"nin açılışını, eski geleneklere göre İlkyaz Bayramı'nın da başlangıcı olduğu bilinen 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan geceye zamanlanmış, aynı gece, bir de "Sokakta Hıdrellez" şenliği düzenlemişti... Gerek "Kudsi Erguner" adının çekiciliğinden, gerekse o zamana kadar bu formatta düzenlenmesi hiç akla gelmemiş böylesi bir şenlik fikrinin uyandırdığı meraktan olacak, o akşam, Armada'nın davetiye gönderdiği- ve genellikle basın çevrelerindeki dostlardan seçilen -konuk sayısının yaklaşık dört katı kadar "seçkin konuk/katılımcı", Armada Bahçe'yi ve civar sokakları adeta kaplamıştı. Unutulmaz bir gece yaşandı. Ertesi gün, gazetelerde, televizyonlarda Erguner'in konseri kadar, hatta ondan daha fazla "sokakta Hıdrellez" haberi yayınlanırken, bu geceye katılanlar, yaşadıkları coşkuyu katılmayanlara anlata anlata bitiremediler.

Yıl 2002; Mayıs etkinlikleri planlanırken, yine böyle bir şenlik için "zamanın geldiği" görüldü. İki nedenden. Birincisi, uzun zamandır süregelen kriz, deprem, bütün dünyayı sarsan Eylül hadisesi, etraftaki sıcak-soğuk savaşlar...ve sair keyifsizliklere karşı bir "umut çığlığı ihtiyacını karşılayacak bir Hıdrellez"in "herkese iyi geleceği" görüşü, ikincisi de bu şenliğin, Armada'nın 7 yıldır, içinde bulunduğu Ahırkapı Mahallesi'nin "müzisyen nüfusu" ile yakın işbirliği sonucu oluşturmak istediği bir dev "Roman Orkestrası"nın, kamuoyuna duyurulması için çok uygun ve "doğal" bir platform oluşturması... Nitekim 2002 Hıdrellez'i basında öncekini gölgede bırakacak kadar çok ve uzun süreli yankı buldu...

Orkestra, 5 Mayıs'taki "Hıdrellez-2002" şenliğinde Armada Yeni Garaj'da verdiği ilk konserinden tam 1 ay sonra, Sony Music ile sözleşme imzaladı... Ahırkapı Romanları "diledi", hayalleri "gerçekleşti"...

  

Yıl 2003; Bu kez "Büyük"ün yanında "Ahırkapı Küçük Roman Orkestrası" sahneye çıktı! Küçük Roman'lar gerek yetenekleri, gerek sevimlilikleri ile önce basının, sonra da basın aracılığıyla tüm kamuoyunun sempatisini kazandı.

  

  

Ne var ki, onların "eğitim"i öncelikli konu olduğı için bu "sahneye çıkış" fazla tekrarlanmadı. Armada onlara armağanlarını verip, tıpış tıpış okula devamları yolunda ciddi telkinde bulundu, onlar da bu sözü dinlediler...

"AHIRKAPI BÜYÜK ROMAN ORKESTRASI" HAKKINDA

Tarihi yarımadanın merkezindeki Armada konuklarının, Ayasofya ve Sultanahmet manzarası ortamına "uygun" bulup, beğenmesi üzerine, "mahalle komşularından oluşan", genellikle otelin Ahırkapı Lokantası'nda "kaliteli fasıl" sunan, "Ahırkapı Fasıl Heyeti" oluşturmuştu.

Açıldığı günden beri, mahalle halkıyla kurduğu ilişkiyle, gerçek bir "komşuluk hukuku" geliştiren Armada, sayısı hayli fazla olan "müzisyen"lerin, konservatuvarda okuyan çocuklarıyla da yakından ilgilenmiş ve onların gerek kendi "renklerini" korumaları ve "özgün" kalmaları, gerekse kalıplarını kırarak, disiplinli bir müzik eğitiminden geçip, daha çağdaş boyutlara ulaşmalarını desteklemiştir.

Armada 2000 yılına girerken, yılbaşı programına, ünlü yönetmen Emir Kusturica'nın da tercihi olan, Makedonyalı "Koçani Orkestar"ı aldığında, müzikleriyle "ölüyü bile dirilten" grubun, konukların büyük tezahüratıyla karşılandığını gördüğünde, kendine şu soruyu sormuştu: "Niçin Ahırkapı'dan da böyle bir orkestra çıkmasın?"

Nitekim gerek sayıca, gerekse repertuvar olarak ve kompozisyonu üzerinde çalışıldığında, Ahırkapı'nın müzisyenleri de 2000'den sonraki yıllarda programa katılımı bir "Armada yılbaşı geleneği" haline gelen Koçani'yi aratmayacak nitelikte ve "azimde" idiler..

Sonuç olarak kuruluşları ilk kez "Hıdrellez-2002" şenliği vesilesi ile duyurulan Orkestra'dan, gerek yazılı, gerekse görsel basında o kadar çok bahsedildi ki, pek çok önemli müzik kuruluşunun dikkati onlara yöneldi. Sonunda "Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası" Armada Yeni Garaj'da verdiği ilk konserinden tam 1 ay sonra, Sony Music ile sözleşme imzaladı... Armada Bahçe'de Ahırkapı şerbeti, güllü muhallebi, şampanya ve bol müzik eşliğindeki törende, önce imzalar, sonra da bol bol göbek atıldı... (Bkz. http://www.armadahotel.com.tr/pg/haberDetay.asp?newsID=39)

"Hıdrellez-2002" şenliğine katılan birkaç bin İstanbullu'yu coşturarak, kısa sürede yazılı ve görsel basının ilgi odağı olmayı başaran "Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası", böylece dünyaya açılacağı yeni kapıları aralamaya başlarken, hem imza atan, hem de çalıp, oynayan üyeleriyle, bu kez küçük çaplı da olsa, mahallede yine bir coşku yarattı.

2003 ve 2004'te de giderek büyüyen bir coşku ile gerçekleştirilen "Ahırkapı'da HIDRELLEZ" artık Eminönü ilçesinin bir geleneği haline gelmiş, ilçe sakinlerinin etkinliği özelliğini kazanmıştır...

Yıl 2009: Şenlik kabına sığamıyor!

2007'de 50.000 kişilik katılımcı sayısı 2008'de 70.000'i aşıyor. İstanbullu'lar her yıl adeta katlanarak sokakları dolduruyorlar. Öyle ki neredeyse sokaklarda yürümek imkansız hale geliyor. Çoğunluğun talebi şu: "Kalabalığı azaltamayacağınıza göre, Hıdrellez'i daha ferah bir yere taşısanız?". Bu sese kulak veriliyor ve 10. yılında Ahırkapı Sokak'tan başlayıp etrafına taşan Şenlik için hem denize daha yakın, hem ferah, hem Ahırkapı'da yeni bir alan bulunuyor: Ahırkapı Parkı!

<<Geri dön